مخزن CNG

مخزن CNG

مخزن CNG

مخزن CNG خودرو یکی از اجزای اصلی سیستم سوخت‌رسانی گازی است که سوخت گاز در آن ذخیره می‌گردد. معمولاً به‌منظور افزایش قابلیت ذخیره‌سازی بیشتر، سوخت گاز به‌صورت فشرده نگهداری می‌شود. در این مخازن، این فشار تا بیش از 200 بار (واحد فشار) نیز افزایش می‌یابد.

تعداد مخازن استفاده‌شده در خودروها، حجم و طراحی ابعاد آن‌ها به عواملی مانند نوع خودرو، توان موتور و فضای در نظر گرفته‌شده برای مخازن بستگی دارد. مخازن سی ان جی معمولاً به شکل کپسول‌های استوانه‌ای یا عدسی‌های کروی طراحی می‌شوند.

تقسیم‌بندی مخازن CNG ازنظر جنس مواد تشکیل‌دهنده

به‌طورکلی مخازن گاز طبیعی فشرده  مورداستفاده در خودرو را می‌توان به چهار دسته تقسیم کرد:

مخزن CNG

مخازن نوع اول، مخازن تمام فلزی (CNG-1)

 

مخزن فولادی نوعCNG1

این مخازن با استفاده از سه روش (استفاده از لوله، ورق صفحه‌ای، شمشال) و روش‌های خاص شکل‌دهی، به‌ صورت یکپارچه و بدون درز و جوش، از فولاد کروم – مولیبدن، یا فولاد کربن – منگنز ساخته می‌شوند. در مقایسه با انواع دیگر مخازن دارای وزن بیشتر و قیمت پایین‌تری می‌باشند. این مخازن به ازای هر لیتر ظرفیت آبی از 90/0 الی 3/1 کیلوگرم وزن دارند.

مخازن نوع دوم، مخازن نیمه کامپوزیت یا کمرپیچ (CNG-2)

 

مخزن نیمه کامپوزیت نوع CNG2

این نوع مخزن دارای یک لایه آستری از جنس فولاد یا آلومینیوم بدون درز است که قسمت استوانه‌ای این آستری، توسط الیاف شیشه، آرامید، کربن یا مخلوطی از آن‌ها که آغشته به رزین است (کامپوزیت) به‌صورت محیطی تقویت شده است.

استفاده از این ساختار کامپوزیتی، باعث کاهش ضخامت قسمت استوانه‌ای می‌شود، درنتیجه وزن مخزن نسبت به نوع اول کاهش می‌یابد. این مخازن به ازای هر لیتر ظرفیت آبی از 60/0 الی 85/0 کیلوگرم وزن دارند.

مخازن نوع سوم (CNG-3)

مخزن نوع CNG3

این مخازن دارای یک لایه آستری عمدتاً از جنس آلومینیوم بدون‌ درز بوده و در تمام این لایه داخلی مواد کامپوزیتی در راستای محیطی و محوری تقویت شده است. این ساختار کامپوزیتی که به مخزن داده می‌شود، این امکان را به وجود می‌آورد که بتوان از ضخامت قسمت فلزی کاست و درنتیجه مخزن سبک‌تری را نسبت به مخازن نوع اول و دوم به دست آورد. علاوه بر این، قابلیت تحمل فشار نیز نسبت به انواع قبلی افزایش می‌یابد. این مخازن به ازای هر لیتر ظرفیت آبی 3/0 الی 4/0 کیلوگرم وزن دارند.

مخازن نوع چهارم، مخازن تمام کامپوزیت (CNG-4)

مخزن نوعCNG4

این مخازن بسیار شبیه مخازن نوع سوم هستند و تنها ازلحاظ نوع و جنس آسترها تفاوت دارند. آستر این نوع مخازن از جنس پلیمر بدون درز است که تمام سطح آن توسط مواد کامپوزیتی در جهات شعاعی و محوری تقویت شده است. این ساختار تمام کامپوزیت از سبک‌ترین انواع مخازن سی ان جی  است، به‌طوری‌که حتی با سیستم سوخت بنزینی قابل‌ مقایسه هستند. محل نصب شیر و پورت‌های خروجی از جنس آلومینیوم است که با روش خاصی به لایه داخلی متصل می‌شود.

به دلیل اختلاف ضریب انبساطی حجمی آلومینیوم و مواد پلیمری، در اثر تغییرات دمایی و فشار داخل مخزن، ممکن است این دو ماده از هم جدا شوند و مخزن دچار نشتی گردد. ایمن‌سازی مخزن در برابر این پدیده یکی از پیچیدگی‌های ساخت این مخازن است. این مخازن به ازای هر لیتر ظرفیت آبی 3/0 الی 5/0 کیلوگرم وزن دارد و سازندگان این نوع مخازن در دنیا بسیار محدودند.

اشکال عمده این مخازن ایجاد نشتی به ‌مرور زمان از محل نافی فلزی و آستر پلیمری است که وظیفه ارتباط ورود و خروج گاز را بین مخزن و قطعات خارجی مخزن به عهده دارد. هم‌چنین به علت عدم انتقال حرارت مناسب آستری پلاستیکی، حین سوخت‌گیری سریع در این مخازن افزایش دمای نسبتاً بیشتری ایجاد می‌شود. ازجمله مزایای این نوع مخازن می‌توان به سیکل عمر طولانی و احتمال کم بودن ترکیدگی در حوادث اشاره کرد.

مقایسه وزن و جنس 4 نوع مخزن CNG

 

مقایسه وزن مخزن CNG

ممکن است این سؤال پیش بیاید که چرا مخازن نوع 4 با آن‌که از فن‌آوری ساخت پیشرفته‌تری دارند از مخازن نوع 3 سنگین‌تر هستند؟ در جواب می‌توان گفت که اگر چه مخزن نوع 4 سنگین‌تر است ولی به دلیل تکنولوژی بالاتر، عمر بیشتری نیز دارد، که باتوجه به اختلاف وزن ناچیز با مخزن نوع 3، یک نقطه قوت محسوب می‌شود.

 

استانداردهای ساخت مخازن CNG

رشد و توسعه خودروهای گازسوز و این‌که ایمنی اولین دغدغه در طراحی و استفاده از مخازن آن‌ها بوده موجب توسعه استانداردهای متعدد ملی و بین‌المللی در این زمینه بوده است.

جدول زیر گروهی از استانداردهای ملی و بین‌المللی مرتبط با مخازن را نشان می‌دهد:

 

استاندارد مخازن CNG

استانداردهای مذکور تا حد معقولی با یکدیگر هماهنگ هستند و الزامات فنی آن‌ها با یکدیگر یکپارچه است. درنتیجه مخزنی که الزامات یک استاندارد را پشت سر بگذارد به ‌احتمال ‌قوی الزامات سایر استانداردها را نیز برآورده خواهد نمود.

 

این استانداردها مانند سایر استانداردها عملکرد محور هستند و وارد جزئیات پروسه ساخت و مواد نمونه نمی‌شوند. به این دلیل در صورت رعایت نکات ایمنی و قابلیت اعتماد، امکان ورود فن‌آوری‌های جدید را به این حیطه فراهم می‌نماید.

آزمون‌های ارزیابی کیفی این استانداردها نماینده الزامات استفاده میدانی هستند و به آسیب، مقاومت محیطی و دوام، عمر کاری (15 تا 20 ساله) مخزن و تعداد دفعات پر شدن حداکثر 15000 بار مرتبط هستند. برآورد این الزامات آزمون، ایمنی را طی عمر کاری مخزن تضمین می‌نماید.

شایان‌ذکر است که در ایران از استاندارد ISO 11439 یا استاندارد ملی 7598 برای ساخت مخازن استفاده می‌شود.

 

گنجایش مخزن CNG

گنجایش مخازن برای سوخت‌گیری گاز به‌طور استاندارد برای هر 4 لیتر حجم اسمی ظرفیت آبی، یک مترمکعب (170 گرم بر لیتر) گاز در شرایط دمای 15 درجه سانتی‌گراد و فشار 250 بار (اتمسفر) در جایگاه سوخت‌گیری است. البته به دلیل سوخت‌گیری مداوم و تدابیر نگهداری تجهیزات جایگاهی معمولاً این فشار پشت دستگاه‌های تزریق سوخت جایگاه وجود ندارد و با افزایش دما نیز گاز کمتری به مخازن تزریق می‌شود.

در ایران به دلیل ارزانی و روش تولید آسان‌تر آن مخازن، از مخازن نوع اول، بیشتر استفاده می‌شود که از حجم 20 لیتر تا 130 لیتر وارد و یا تولید می‌شود.

مسافت طی شده با یک بار پر کردن مخزن CNG

 

 پس از گازسوز کردن خودرو ، دقت داشته باشید که پیمایش خودرو به اندازه یک باک بنزین نیست بلکه یک مخزن سی ان جی به‌طورمعمول معادل 10 تا 25 لیتر بنزین، گاز طبیعی را در خود ذخیره می‌کند. بدیهی است اگر میزان مصرف خودروی‌تان را با واحد km/liter در این عدد ضرب کنید، میزان مسافت پیموده شده با یک مخزن پر از CNG به دست می‌آید.

برای مثال برای یک خودروی متوسط با حجم سیلندر 1300 سی‌سی این مسافت چیزی در حدود 100 تا 250 کیلومتر در خودروهای مختلف و بزرگی مخزن سی ان جی خواهد بود. در صورت نیاز با افزودن تعداد مخزن می‌توان این مسافت را افزایش داد.

به عبارتی میتوان گفت مسافت طی شده با یک بار پرکردن مخزن سی ان جی بستگی به مقدار مصرف خودرو در استفاده از سوخت بنزین دارد و مسافت طی شده، به ازای مصرف هر متر مکعب گاز طبیعی حدودا معادل مسافت طی شده با یک لیتر بنزین است.

به عنوان مثال اگر مخزن خودرو 20 متر مکعب گاز ذخیره کند و مصرف ان با بنزین به ازای هر 100 کیلومتر 10 لیتر بنزین باشد میتوان مسافت 200 کیلومتر را طی کرد.

مشخصات مخزن CNG

مخازن تولیدی از نظر قطر خارجی، طول، وزن و گنجایش اسمی و گنجایش مقدار گاز تقریبی، از مقادیر جدول زیر تبعیت می‌کنند که برای نمونه مشخصات شرکت کاوش را در این جا آورده‌ایم.

البته بسته به کارخانه تولیدی و مواد اولیه به کار رفته در تولید مخازن، تفاوت‌هایی در این اندازه‌ها وجود دارد.

مشخصات مخازن CNG

قابل ذکر است که برخی سازنده ها (مثل کاوش) در مورد حک کردن وزن مخازن تولید شده دقت کافی صورت نداده اند و وزن حک شده روی انها صحیح نمیباشد. و باید وزن واقعی اندازه گیری شده با ترازوی یا لودسل کالیبره شده بعنوان وزن مخزن در نظر گرفته شود. 

 

تاریخ تولید و انقضای مخزن CNG

دو نوع اطلاعات روی مخازن سی ان جی در قسمت گپ گلویی (شانه سمت شیرمخزن) حکاکی میشود که برخی از انها اطلاعات ضروری مخزن است که باید حتما روی تمامی مخازن سی ان جی مشخص شود و برخی از اطلاعات بصورت تکمیلی است که اگر نباشد اشکالی ندارد. در جدول زیر اطلاعات مخزن اورده شده است.

یکی از موارد مهم ان تاریخ تولید و انقضای مخزن است زیرا پس از انقضای تاریخ مخزن نباید از ان برای سوختگیری برای گاز طبیعی فشرده (CNG) و استفاده در خودرو استفاده کرد. 

 

مشخصات مخزن سی ان جی

مشخصات مخزن

اطاعات ضروری

                                        اطلاعات تکمیلی

فقط برای CNG

PRD های ویژه و شیرهای تایید شده برای استفاده همراه مخزن

تاریخ انقضا (بعنوان مثال: 08/2031)

محدوده دمای گاز داخل مخزن

نشان شناسایی سازنده(نام کشور و شرکت سازنده مخزن)

گنجایش نامی مخزن برحسب لیتر آب

مشخصه مخزن(شماره سریال و …)

تاریخ انجام آزمون اصلی فشار

فشار و دمای کاری (200  بار در دمای 15 درجه سانتیگراد)

نشان بازرسی

شماره استاندارد مخزن (11439- 7598- R110)

 

تاریخ ساخت یا تولید مخزن ( مثال 08/2016) یا (08/16)

 

اطلاعات الزام شده توسط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران

 
   

 

عملکرد، شرایط و طول عمر مخزن گاز طبیعی فشرده

شرایط طراحی و سرویس برای مخازن سی ان جی، فشار 200 بار در دمای 15 درجه سانتی‌گراد است. بیشینه فشار پرشدگی مخزن 260 بار است که بیشینه دمای مجاز را هم در مخزن ایجاد می‌کند. این حالت در هنگام پر شدن مخزن در دستگاه‌های سریع رخ می‌دهد.

کمترین دفعات قابل پرشدن یک مخزن در طول عمر خود 15000 مرتبه و حداکثر عمر یک مخزن معمولاً 20 سال است.

برنامه بازرسی دوره‌ای مخازن CNG، 3 ساله و آزمون مجدد آن 5 ساله در مراکز بازرسی دوره‌ای مخازن است.

 

علت داغ شدن مخزن سی ان جی

توجه شود که هنگام سوخت‌گیری، مخازن سی ان جی به دلیل این‌که گاز تحت‌فشار ذخیره می‌شود انرژی آزاد کرده و دمای آن بالا می‌رود. لذا گرم شدن مخزن در هنگام سوخت‌گیری، کاملاً طبیعی است و جای نگرانی نیست.

انبار کردن و نگهداری مخازن

 

چیدمان مخزن CNG

برای جلوگیری از صدمه رسیدن به مخازن در انبار، باید شرایط زیر را رعایت نمود:
• مخازن نباید در معرض تابش مستقیم آفتاب و بارش آسمانی قرار گیرند.
• محیط نگهداری مخازن نباید طوری باشد که باعث خوردگی یا پوسیدگی مخزن بشود.
• مخازن نباید با زمین و یا با یکدیگر برخورد داشته باشند.

برای این کار از پالت‌های چوبی در زیر مخازن و تخته‌های مخصوص موقع انبار کردن روی‌هم استفاده می‌شود.
• مخازن نباید در کنار مواد آتش‌زا قرار گیرند.
• از کشیدن و غلطاندن مخازن سی ان جی موقع جابجایی جداً خودداری و برای حمل مخازن از جرثقیل و یا بالابر دستی استفاده شود.
• مخازن باید از هرگونه آلودگی به مواد چربی دور باشند.
• مخازن در کنار دستگاه‌هایی که تولید جرقه می‌کنند قرار نگیرند.

 

دانلود فایل PDF کلیک کنید.

 

مخزن CNG

 

بخشی از کتاب ” راهنمای خودروهای گازسوز CNG “

برای دریافت کتاب کلیک کنید.

 

1 vote
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *